І. Костиря: «Створення команди U-19 – процес не простий»


Завершився перший етап 25-го чемпіонату України з футболу. Вперше в історії «Олександрії» молодіжна команда U-19 приймає участь в чемпіонаті України. Своїми думками ділиться з прес-службою виконувач обов’язків старшого тренера І.П.Костиря.

— Ігоре Павловичу, що на Ваш погляд Ви можете записати в скарбничку позитивного від першої частини чемпіонату і над якими питаннями ще потрібно попрацювати?

— Для нашого міста, для нашої команди це перший такий досвід — створення команди U-19, яка в перспективі повинна готувати якісні кадри для головної команди. Разом з головним тренером – В.Шараном, який очолює головну команду та старшим тренером дублерів U-21 А.Купцовим ми розробили стратегію та філософію спільних взаємних дій для професійного зростання футбольного клубу в цілому, так і кожної команди зокрема. Звичайно, як при кожній новій справі, була ціла низка проблем, актуальних і невідкладних завдань, які ми вирішували вперше. Створення команди U-19 – процес не простий. Перш за все, враховуючи віковий статус футболістів. Це підлітки, які тільки-но випурхнули із батьківського гнізда і які хочуть своєю наполегливістю та завзяттям реалізувати себе у великому футболі. Існування команди – це не тільки футбольні змагання, але й побут, процеси відновлення, адаптації, харчування і таке інше.

— Як Вам за короткий час вдалося вирішити всі ці питання?

— Завдячуючи керівництву клубу, в першу чергу президенту клубу С.Кузьменку, директору – Д.Кітаєву, нам вдалося швидко підібрати місце для проживання молодих футболістів. Нам пішов на зустріч директор вищого училища культури І.Баранов, який виділив два блоки в гуртожитку навчального закладу, які ми дуже швидко облаштували для комфортного проживання наших вихованців. В кожній з кімнат проживає по 3 особи, які дбають про свою оселю і підтримують її в належному стані. Харчування організовано на відмінному рівні. В раціон, який розробила медична служба клубу, входять всі необхідні елементи, які потрібні для підтримки організму кожного футболіста завжди в тонусі. Всі гравці команди та обслуговуючий персонал забезпечені екіпіровкою та обладнанням на самому сучасному рівні. Частину заняття футболісти проводять на базі дитячого клубу «Олександрія-Аметист», де є всі умови для проведення для тактичних занять, відновлювальних процедур та відпочинку.

— Головна команда завжди славилася своїм колективізмом. Як ці традиції реалізовуються Вашими підлеглими?

— Ми розробили командний статут, який адаптований до головної команди та дублерів U-21. Футболісти трьох команд підтримують дружні стосунки, ми систематично відвідуємо матчі головної команди та дублерів, аналізуємо ці матчі, запозичуємо все найкраще у наших старших колег і намагаємося їх реалізувати в своїх власних діях. За цей короткий час хлопці здружилися між собою в побуті, на тренуваннях, під час проведення футбольних матчів, вони відчувають і підтримують дух колективізму. Для тих, хто приєднався до місцевих гравців, Олександрія стала рідним місцем, в них з’являється дух патріотизму та відповідальності перед керівництвом клубу, вболівальниками і своїми старшими колегами.

— Давайте повернемося, власне, до виступів команди. Всі ми гордимося тим, що в першому колі щойно створена молода команда обіграла знаних лідерів «Динамо» та «Шахтар», які представляють нашу державу в юніорській Лізі Чемпіонів. Натомість, з явними аутсайдерами команда зіграла, м’яко кажучи, не досить вдало. В чому тут проблема?

— По-перше, швидке формування команди показало, що гравці знаходяться в різній функціональній готовності, організаційній та психологічній стійкості. Після здобутих перемог, як Ви сказали, над грандами, враховуючи вік, з’явилися «зіркові» симптоми. В деяких виконавців з’явилося відчуття неначе вони взяли бога за бороду. Та думаю з часом все це мине, тому що ми прикладаємо неабияких зусиль для того щоб до кожного матчу хлопці підходили з великою відповідальністю та неабияким бажанням схилити результат поєдинку на свою користь. Поки що на першому місці у них емоції, а треба виховати в них такі поняття, як «роботоспроможність», «самовіддача» та «раціоналізм». В дитячій школі підібрані висококласні тренери-педагоги, які вже протягом багатьох років плідно працюють з дітьми різних вікових груп, і які добиваються високих результатів на всеукраїнській арені. Школа дала великому футболу такі відомі імена, як : Артем Полярус, Дмитро Рудик, Олександр Гуськов, Олександр Сафонов, Євген Піскун, Олексій Антонов, Максим Задерака, Богдан Бичков, Богдан Боровський. За цей короткий проміжок часу старший тренер U-21 А.Купцов постійно переглядає наші матчі, буває на наших тренуваннях і ним були відмічені такі футболісти, як Сергій Райлян, Богдан Литвяк, Микита Сентябов. ці виконавці на зимових зборах будуть працювати вже з командою U-21. Владислав Шкіндер включений до лав національної збірної України U-19. Я рахую, що це досить пристойний результат для такого короткого відрізку роботи, але ми не збираємося зупинятися на досягнутому, а рухатися і далі в такому плідному напрямку. Міська федерація футболу протягом останніх років посідає провідні місця в області та й в Україні. Майже щомісяця ми організовуємо та проводимо найрізноманітніші турніри, в яких приймають участь як діти шкільного віку, так і ветерани футболу. Головне моє завдання та моїх помічників в роботі з командою U-19 – готувати кадри для дублюючого складу та основної команди.

— Хто Вам допомагає в роботі?

— В повсякденній роботі мені допомагають тренер-педагог О.О.Карпов, тренер воротарів С.І.Карпов. Олександр виконує великий обсяг роботи, постійно контактує з футболістами, вносить творчі ідеї, веде фото та відео архів, переймається побутом спортсменів і, звісно, проводить навчально-тренувальний процес. Серйозну лепту в роботу з воротарями вносить Сергій Карпов. В цілому, я сьогодні хотів би подякувати помічникам за той величезний обсяг роботи, який ми здійснили за достатньо стислий час. Тренерський штаб разом з командою з легкістю долає і вирішує ті проблеми та труднощі, які є неминучими під час становлення будь-якого колективу. І я не бачу якихось серйозних бар’єрів та перепон, які можуть зупинити нас на шляху до омріяної мети.

— На превеликий жаль, матчі команди U-19 відвідує не велика група вболівальників. Що на Ваш погляд потрібно зробити, щоб якнайбільше прихильників спорту номер Один активніше відвідували зустрічі нашої молодіжки та дублюючого складу?

— Наразі це не є тільки нашою проблемою. Сьогодні в країні склалася така економічна ситуація, що, навіть, гранди не заповнюють трибуни своїх стадіонів. Люди зараз більше думають про хліб насущний, а ніж про видовища. Ще один момент – це так звана культура вболівання. Часто-густо молодь можна бачити де завгодно, але тільки не на спортивних майданчиках. Студентами наших навчальних закладів є здебільшого категорія районного населення. Звичайно, що в своїх рідних місцях не виховали в них любові до спорту і футболу зокрема. Хоча Олександрія розташована в самому серці нашої держави і має славні футбольні традиції. Водночас, ми не завжди можемо цінувати те, що маємо. Часто-густо ми думаємо, що це закономірність, і що футболу в Олександрії вже забагато. І вже іноді я чую в свою адресу, в адресу нашої молодої команди заклики до того щоб ми в кожному матчі здобували перемоги, але насправді все не так просто. Ми, тренерський штаб клубу, намагаємося донести до наших вихованців, що нічого цього б не було в Олександрії, якби не позиція президента клубу та добра воля наших інвесторів. Але, на правду, в нас є деякі ідеї щодо залучення на стадіони широких верств населення від школярів до пенсіонерів.

— Кар’єра професійного футболіста має короткий вік і вже сьогодні молодим людям треба думати і про інші види діяльності. Для цього потрібні знання. В який спосіб Ваші підлеглі реалізують цю програму?

— Я відповім, можливо, дещо грубо, але футбол не повинен заважати загальному розвитку та накопиченню знань з інших напрямків людської діяльності. Тому 95% гравців нашої команди являються студентами навчальних закладів. Добре, що в нашому місті у вищому педагогічному коледжі В.О.Сухомлинського є факультет фізичного виховання. Тут студенти отримують базові знання, які дозволяють реалізовувати їх на першому педагогічному рівні. Потім вони набувають вмінь, знань та навичок у вищих навчальних закладах, здебільшого на факультетах фізичного виховання та отримують диплом спеціаліста. Ми достатньо чітко розуміємо цю проблему і намагаємося зробити все необхідне, складаючи індивідуальні плани, щоб кожен наш вихованець отримував гарні знання, та і зростав в практичній футбольній майстерності.

— Колись давно, пролунала досить оптимістична фраза «Даємо уроки футболу!». На жаль, такі професійні уроки сьогодні є скоріше виключенням, чим правилом. Що Ви про це думаєте?

— У нас ця теза зараз носить дещо інший характер. Разом з клубом і іншими футбольними інституціями проводимо міські, районні, обласні змагання з міні-футболу спільно з відділами освіти, молоді та спорту. Ми намагаємося проводити такі турніри на досить якісному рівні, залучаючи спонсорів, для того щоб кожна така команда, не зважаючи на зайняте місце в тому чи іншому турнірі, обов’язково отримала цінні призи, а це зазвичай футбольні м’ячі, інвентар та інше спортивне обладнання. В період проведення таких турнірів ми залучаємо кращих гравців головної команди, які і дають уроки майстерності юним футболістам.

— І на останок, як плануєте провести навчально-тренувальний збір?

— Тренерський штаб не пішов у відпустку. Іде процес становлення команди. Ми відразу ж включаємося в інтенсивну підготовку до другої частини чемпіонату, а власне і до всього футбольного року. Перехід від підліткового футболу до участі в професійному достатньо непростий. Тому треба постійно проводити ротацію складу. Ми збираємо наших вихованців 9-10-го грудня – селекційний збір, а також 16-17-го та 23-24-го грудня. В цей період ми переглянемо нових кандидатів, попрацюємо з тими, хто мав мало ігрового часу в першій частині чемпіонату. Хочемо залучити до команди більше місцевих вихованців, хочемо подивитися, як вони будуть адаптовані під модель нашої команди. А вже 10-го січня 2016 року зберуться всі структури нашого клубу і проведемо два навчально-тренувальні збори в Олександрії. У нас прекрасні умови. Я вважаю, в Олександрії одні із кращих умов для проведення таких зборів. При наявності поля зі штучним покриттям, спортивного та тренажерного залів, відновлювального центру – все це на мій погляд на якісному рівні дасть провести підготовку. І на сам кінець хотів подякувати всім тим, хто підтримував нас, на передодні Нового Року привітати з новорічними та різдвяними святами, всім міцного здоров’я, щастя і добробуту. Любіть футбол!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.

Все о спорте в Александрии © 2013 - 2022